RAMAZAN AYI buram buram ibadet kokan aydır ; M.Uzel - Fotomaç Kayseri

RAMAZAN AYI buram buram ibadet kokan aydır; M.Uzel - Fotomaç Kayseri - Uzel Ajans A.Ş.

Çocukluğumuzda, gençliğimizde gerçekten güzeldi Ramazanlar. Değişen insan yelpazesi ile ramazanın tüm güzelliklerini yitirdi. Eskiden Ramazan demek neşe, sevinç, heyecan, telaş, ruh temizliği idi. Şimdilerde enstrüman oldu Ramazan.

İzleyin yakında şovlar başlar. Herkesin çaldığı, söylediği bir eğlence oldu Ramazan.

Oysa gizlidir ibadet. Allah da gizliliği ve erdemi sever.

Merhamet, acıma, paylaşma ve vermektir, Ramazan biraz da. Oruç tutana, tutmayana ve tutamayanlara kolaylıklar diliyorum.

Marifet bütün gün salt aç kalıp da delicesine yemek değildir iftarda. Marifet az yiyip de çok düşünmektir iftarda. Düşünmektir inceden. Paylaşmaktır karınca kararından. iyiliktir.

Bu ayda oruç tutulur. Çünkü ‘Ramazan’ demek oruç, ‘Oruç’ demek Ramazan’dır.

Bu oruç yalnız sevgililer, sevgilisinin çağdaşlarına ve ondan sonra gelenlerine değil, insanoğlu yaratıldıktan beri vardır.

Oruç bizden önce gelip geçmiş Peygamberlere ve ümmetlere de emrolunmuştur.

Yalnız bize özgü değildir. Ve kıyamete kadar da bu yükümlülük müslümanların omuzlarında bir şeref apoleti ve nişanı olarak devam edecektir.

Orucun muhatabı müslümanlardır. Çünkü Kuran-ı Kerim de orucun yükümlülüğü müslümanlara hatırlatılmaktadır.

Müslümanlar oruç tutmakla yükümlü tutulmuşlardır.

Denilmektedir ki, “Ey müminler, ey insanlar! Oruç, sizden öncekilere emrolunduğu gibi sizlere de emir olmuştur yani farz kılınmıştır.”

Oruç ayı, ilahi rahmetlerin sağanak sağanak yağdığı bir aydır. Kuraklıktan çatlayan toprağa ve dudaklara can verir. Günahların taşlaştırdığı yürekler ısınır, yumuşar, hayat bulur. Dünya yeşillenir, adeta yeniden yaratılır. En çok da bu yağmura islam coğrafyasının ihtiyacı vardır.

Ramazan ayının rahmet sağanağından yararlanabilmesi için de yeni den İslam’a dönmeye ihtiyacı vardır.

İslam coğrafyası dünyanın en iyi ve yegane reçetesini kasalarında saklayıp reçete yazılmış ilaçları kullanmayan hastalar ülkesidir. Rahmet sağanağına kendisini kapamış bu hastaların tedaviye ihtiyaçları vardır.

Maddi yönden başlı başına her alanda bir terapi ve eğitim görevini ifa eden oruç, müslümanların riya karışmayan ve yalnız Allah’a adanan onurlu bir ibadetidir.

Bunun içindir ki, Ramazan Ayı, her saniyesini buram buram ibadet kokan ve sağanak sağanak yağan rahmet ayıdır.

Hadi, hep birlikte bu rahmet sofrasına... Bir deneyelim, göreceksiniz bu zor olmayacaktır.

M.Uzel - Fotomaç Kayseri, 18 Mayıs