Odaların birlik çağrısı ; M.Uzel - Takvim Kayseri

Odaların birlik çağrısı; M.Uzel - Takvim Kayseri - Uzel Ajans A.Ş.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, OSB Başkanı Tahir Nursaçan, son günlerde görülmedik şekilde dalgalanma yaşayan döviz kurlarının sanayicileri, esnafı, tüccarı ve iş insanlarını huzursuz ve tedirgin ettiklerini söylediler.

Başkanlar, ”Reel sektör olarak atılacak tüm adımlarda devletimizin ve hükümetimizin yanında olduklarının altını çizmek isteriz.

Biliyoruz ki çözümün temeli birlik ve beraberliğimizde yatıyor.

Bu noktada alınan ekonomik tedbirlerin de piyasaları rahatlatacağı aşikardır. Yaşanan bu ekonomik gelişmelere yönelik alınacak kısa ve orta vadeli önlemlerle ilgili çalışma başlatılmıştır.

Tarafımıza iletilen bütün sektörel talep ve öneriler değerlendirilip en kısa sürede ilgililere ve kamuoyuyla paylaşılacaktır” ifadelerini kullanan oda başkanlarının bu güzel mesajları birlik ve beraberliğimizin en güzel örneği olarak görüyorum.

Oda başkanlarıyla yaptığım görüşmelerde, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu ve kendi kaderini çizecek güce sahip olduğunu söylediler.

Tabi ki biz köklü bir ülkeyiz, bugüne kadar kimseye boyun eğmedik, bundan sonrada eğmeyiz.

Yeter ki birlik ve beraberlik içinde olalım.

Bence bu bir ekonomi meselesi olmaktan çok daha milli mesele haline gelmiştir. Bir ve beraber olmalıyız.

Bu ülke hepimizin ve omuz omuza verirsek bununda üstesinden geliriz.

Kararlı adımlar önemlidir. Ticaret Odasının 17 bine yakın üyesi, sanayi odasının 1500 e yakın üyesi, OSB nin 1000 nin üzerinde üyesi bulunmaktadır. Ben bu üyelerinde aynı duygu ve düşüncede olduklarını biliyoruz.

Dünya ülkeleri arasında farklı dönemlerde büyük ekonomik buhranlardan daha güçlü çıkanlar vardır.

Ülkemizde defalarca ambargolar ve ticari kısıtlamalarla karşı karşıya kalmış ama yoluna devam etmeyi bilmiştir.

Zamanında yokluk ve kıtlık görmüş aziz milletimiz kanaatkarlığı ve zor günlerde kenetlenip zorluğa birlikte göğüs germesi sayesinde buhranlı günleri atlatmış ve bugünlere gelmiştir.

Ekonomimizin gerçek güçleri, milli kahramanları olan iş insanları, esnaf ve tüccarımızla yaptığım görüşmelerde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya her zaman hazır olduklarını ifade ettiler.

2001 ekonomik krizinde gecelik faizlerin yüzde 10 bin, yüzde 12 bin seviyesine çıktığını ve bu nedenle bugünkü sıkıntıların çok daha üstesinden gelinebilir olduğunu söyleyen oda başkanları, ”Her musibette bir hayır olduğunu düşünerek, daha fazla katma değerle mal üreterek ihtiyacımızı birlik ve beraberlik içinde artırmak suretiyle zafere ulaşacaklarını belirten sanayicilerimiz. ”Yeter ki moralimizi yüksek tutalım, manipülasyonlara ve spekülasyonlara kapılmayalım” diyorlar.

M.Uzel - Takvim Kayseri, 19 Ağustos