Uzel Medya A.Ş. gazete ilan reklam web site logo mobil uygulama prodüksiyon video tasarım grafik

Birileri Kadınları Geriyor...

Birileri Kadınları Geriyor... | E.Uzel, Uzel Ajans A.Ş.

Bu sene gene 8 Mart’ı kadınlarımız yine sokaklara dökülerek, ellerinde pankart ve dövizlerle sesini duyurmaya çalıştılar.

Ne acıdır ki ülkemizde kadınlarında katledilmediği bir gün geçmiyor. Yıl 2018 sadece Şubat ayında 45 kadın öldürüldü. 30 a yakın kadına cinsel şiddet uygulandı, 150 çocuğumuzda cinsel istismara uğradı.

Her gun TV haberleri ve gazetede manşetlerinde, kadın ve çocuklara istismar yazılarını üzülerek okuyoruz. Yavrularımız hetlike içinde. Tüm Türkiye Adana ve Manavgat’daki iki minik yavrumuz için ağladı. Yavrularımız sapık ruhlu şahıslar tarafından cinsel şiddete maruz kaldı. Bana göre ülkemiz geliştikçe, uygarlaştıkça şiddetin boyutu daha da artıyor. Her yer kamera ile donatılmasına rağmen,hiç kimsenin korktuğu yok, yine yapacağını yapıyor. İnşallah çaydırıcı kanunlar, ağır cezalar gelirde bu tür pisliklerden kurtuluruz.

Oysaki kadın, Ana, Eş, Yar, Dost, Sırdaş, Sıcak yuvanın adıdır. Kadınsız yuva olmaz. Kadın yapandır, toplayandır. birleştirendir, kaynaştırandır, uzlaştırandır, gözetendir, kollayandır, ailesine sahiplendirendir.Yüreği yufkadır, şefkat doludur. Etrafına sevgi dağıtandır. Sabahdan akşama kadar evinin içinde koşup, çabalayandır. Tek gayesi çocuklarına mükemmel bir anne, eşine iyi bir eş olmaktır. Aşçıların en iyisidir. En lezzetli yemekleri yapmak için günün yarısını mutfakta geçirendir. Bu eli öpülesi kadınlar, hala erkekler tarafından hor görülüp, istismar edilip, öldürülmektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 83 yıl önce Türk kadınına imtiyaz vermişti. 1935 te 2.sıradaydı, şimdi ise 133.sırada.

Nedense kadınların imtiyazı erkekleri rahatsız ediyor. Bazı bölgelerde hala kız çocuklarımıza gereken önem verilmiyor. Çocuk gelinler, ailesi tarafından zorlanan kız çocuklarımız var. Oysaki kadın, erkekle yan yana, omuz omuza yürümekte. Kadının olmadığı toplumlarda uygarlığı, hukuku ve barışı tesis etmemiz mümkün değildir. Kadınlarımız sosyal ve siyasi hayatta yer almalı, ağılrığını koymalı, cinsiyet eşitsizliği ortadan kaldırılarak yaşamda söz hakkı sağlanmalıdır. Erkekle eş ve eşit olmalıdır. Eşit olmadığımız takdirde, uygar, laik, çağdaş sosyal hukuk devleti olmamız mümkün değildir.

Tüm dünya kadınlar günü kutlu olsun..

E.Uzel - Takvim Anadolu, 9 Mart