Çırak dünya devi olma yolunda ; M.Uzel - Sabah Kayseri

Çırak dünya devi olma yolunda; M.Uzel - Sabah Kayseri - Uzel Ajans A.Ş.

Altmış yaşına giren Saffet Aslan’ın, yıllar önce, küçük bir mobilya atölyesinde haftalık 5-10 lira haftalıkla, çıraklıktan başlayan hayat hikayesi. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yüz akı olarak, külçe çinko üretilmesine hız kazandırmak adına tam 1 milyar 101 milyon lira teşvik verilen bir uluslararası kuruluşun patronluğuna, yani bir imparatorluğa uzanan seyir içeriyor.

Saffet Aslan 1958 doğumlu yani tam 60 yaşında ve hayatı daha küçük yaştan itibaren hep mücadele ile geçmiş ve yaşadıklarıyla, bunlara karşı verdiği mücadeleler, hep boyunu fersah fersah aşmış olaylardan oluşuyor. Bu nedenle de bu kapasiteye gelmiş bir şirketin 60 yaşındaki patronu olarak, çok rahatlıkla tecrübesini ve oluşturduğu markaların gücünü topladığınızda birkaç altmış yıla ihtiyaç olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

Uzun yıllardır kavuştuğu servet ve buna bağlı güç Aslan’ı hiç değiştirmedi. Dilediğini alıp, dilediği gibi yaşayabileceği halde, sürekli olarak israftan, gösterişten imtina etti ve bunu kendi aile bireylerine de aşıladı. Dolayısıyla 6 çocuğu olmasına karşın, bunların hiçbirini enazından Kayseri kamuoyu bile çok fazla bilmez, zira hiçbiri öne çıkmaz, tıpkı babaları gibi neredeyse sade bir hayatla hep örnek insanlar olarak sürdürürler yaşamlarını.

★★★

Ve süregelen bu planlı, hesaplı ve istikrarlı çalışmalar sonucunda Saffet Aslan’ın şirketleri ve çabaları devlet büyükleri ve dahi hükümet üyelerince de farkedildi. Türkiye’nin sürekli gelişen ve çok iyi yönetilen şirketleri arasında yapılan ön değerlendirmeler sonrasında 12 sektörden biri olarak seçilen metal sektöründe Aslan’ın kurmuş olduğu külçe çinko üretimi için adeta dünya devi olmasının yolunu açacak teşviklerin verilmesi kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törenle, Türkiye sanayisi açısından kritik öneme sahip yatırımlar açıklanırken, bunları gerçekleştiren şirketlere de toplamda 134 milyar TL teşvik verildi. Bunun belgesi de bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, yatırımcılara verildi.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, bu projelere ilişkin şunları söyleyebiliriz. Projeden faydalanacak firmalar arasında ilimizin güzide kuruluşlarından ‘ İPEK MOBİLYA’ da yer aldı. Çinko Külçe üretimi için 1 milyar 101 milyon lira teşvik alacak olan firma bin 20 kişiye doğrudan, 4 bin 590 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlayacak.

Ve eminim ki, Aslan da bunun önemini bilecek ve hakkını da vererek, dünya devi olma yolunda adımlar atarak, uluslararası arenada da göğsümüzü kabartmaya devam edecektir. Bunun adı sanayide çok büyük adımlar atmak ve başarılı olmaksa da asıl adı, gerçek vatanseverliliktir...

Teşekkürler Saffet Aslan...

M.Uzel - Sabah Kayseri, 5 Mayıs